Posted by Turkse Media
Aug 26, 2026
Der Spiegel: Israëlische organisatie achter Russische propaganda
Een Russisch netwerk dat met behulp van kunstmatige intelligentie (AI) antiwesterse desinformatie en pro-Kremlinpropaganda verspreidde, wordt in verband gebracht met een in Israël gevestigde denktank.
Dat meldde het Duitse weekblad Der Spiegel.
Volgens het nieuwstijdschrift waren accounts die door de veiligheidsteams van OpenAI waren geïdentificeerd, verbonden aan het International Burke Institute. De organisatie omschrijft zichzelf als een “expertgemeenschap”, opgericht in 2025 en gevestigd in Israël.
De betrokken accounts gebruikten ChatGPT volgens Der Spiegel om propagandateksten te maken, voornamelijk voor kanalen op Telegram. Tegelijkertijd werd het International Burke Institute via de accounts onder de aandacht gebracht.
Online bewijsmateriaal brengt het instituut volgens Der Spiegel bovendien in verband met de liefdadigheidsorganisatie Dor Moriah. Die organisatie wordt geleid door Israëliërs met Russische en Oekraïense wortels en zou banden hebben met het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken.
Noch het International Burke Institute noch Dor Moriah reageerde volgens het Duitse tijdschrift op verzoeken om commentaar.
Bevestiging
OpenAI bevestigde dinsdag dat het een groep accounts van Russische oorsprong heeft verboden. De accounts zouden volgens het bedrijf zijn ingezet voor heimelijke beïnvloedingsoperaties in verschillende talen.
“We hebben onlangs een groep ChatGPT-accounts van Russische oorsprong verboden die werd gebruikt om het International Burke Institute te promoten”, aldus OpenAI in een verklaring.
De accounts werden volgens OpenAI daarnaast gebruikt om berichten te produceren voor verschillende Telegram-kanalen.
Lame Duck
Een van die kanalen is Lahme Ente, oftewel Lame Duck. Het kanaal telt volgens Der Spiegel ongeveer 20.000 abonnees en publiceert berichten die kritisch zijn over de Europese Unie, de Duitse regering en de westerse steun aan Oekraïne.
Tot de recente koppen behoorden volgens het Duitse tijdschrift “Wat verbergt de NAVO voor ons?” en “De onvermijdelijke ondergang van Europa”.
© Turksemedia.nl – Alle rechten voorbehouden | AA | Gepubliceerd: 26-08-2026


































