<< Terug naar home | Vanuit Turkije

Posted by Turkse Media
Sep 22, 2024

Amerikaans museum geeft gestolen artefact terug aan Turkije

Een artefact waarvan bewezen is dat het begin jaren tachtig illegaal is opgegraven in de Egeïsche regio van Turkije en het land uit is gesmokkeld, is woensdag teruggebracht naar Turkije door inspanningen van het ministerie van Cultuur en Toerisme.

Een zeldzame bronzen kline, een rechthoekige bank die in het oude Griekenland en Rome werd gebruikt, daterend uit 530 v.Chr. is door het Amerikaanse J. Paul Getty Museum teruggegeven aan Turkije.

Wetenschappelijke studies hebben bewezen dat de historische kline, gekocht door een museum in 1982, illegaal is opgegraven uit een graf in de buurt van de provincie Manisa.

De kline werd afgeleverd bij het Restauratie- en Conserveringscentrum van Istanbul en een laboratorium, waar het werd geopend en onderzocht door experts.

Conservator en restaurateur Deniz Nurcan reageerde in een interview dat de kline een van de zeldzame voorbeelden in zijn soort is.​​​​​​​ “Dit is een bronzen stuk. Het is gemaakt met een koperen en bronzen gaas over een ijzeren skelet, met gegoten bronzen voeten. In die zin is het zeldzaam; we zien doorgaans geen dergelijke voorbeelden”, zei Nurcan, die ook opmerkte dat klinas over het algemeen van steen en hout worden gemaakt.

Ze wees erop dat linnen fragmenten die aan de kline vastzaten precies overeenkwamen met de houten en bronzen platen die door Turkse archeologen in het graf waren gevonden. “Het is bekend dat het in de jaren 80 naar het buitenland is gesmokkeld. Dankzij de gezamenlijke inspanningen van Turkse archeologen en experts van het Getty Museum werden de bronzen en houten exemplaren die op de opgravingslocatie werden gevonden, vergeleken met de linnen fragmenten op het artefact.”

“Er werd vastgesteld dat ze uit dezelfde periode dateren en het artefact inderdaad deel uitmaakt van ons cultureel erfgoed. De experts van het Getty Museum stuurden ons een zeer gedetailleerd rapport over de materialen en productietechnieken.”

Na de eigen analyses wordt het artefact voorbereid voor tentoonstelling, aldus Nurcan.

Kenmerken

De kline is een type meubilair dat zelden wordt aangetroffen. Dergelijke klinas, te zien op historische schilderijen en afbeeldingen in aardewerk uit de bronstijd, werden gebruikt om uit te rusten en te eten.

De kline is gebouwd op een ijzeren skelet met gegoten bronzen poten en rails en bestaat uit geperforeerde koperen platen. Met zijn gedraaide poten, uitstekende pennen op de hoeken en een traliewerkoppervlak dat de kussens ondersteunt, is het een bronzen voorbeeld van de houten klinas die in die tijd veel werden geproduceerd.

Roofkunst

Met de terugkeer van de kline is het aantal artefacten dat in 2024 naar Turkije is teruggekeerd, gestegen tot 36.

In de afgelopen zes jaar zijn 7.840 artefacten naar Turkije teruggebracht en sinds 2002 zijn in totaal 12.155 artefacten weer terug waar ze horen.

 

© Turksemedia.nl – Alle rechten voorbehouden | AA | Gepubliceerd: 22-09-2024

Sep 22, 2024
Loading posts...