Posted by Turkse Media
Dec 20, 2023
Nieuw megaproject Turkije-Irak gaat kaarten in Midden-Oosten opnieuw schudden

Turkije en Irak zijn deze week op hoog niveau bijeengekomen in Ankara. Aanleiding is de implementatie van het Development Road-project tussen de twee landen. Het ambitieuze infrastructuurinitiatief heeft tot doel Azië, Europa en de Golfregio’s met elkaar te verbinden.
De Turkse buitenlandminister Hakan Fidan en zijn Iraakse collega Fuad Hussein bespraken de stappen om de implementatie van het megaproject tussen de twee landen te versnellen, is gezamenlijk verklaard door de twee delegaties. Ook stonden gesprekken over verschillende bilaterale en regionale kwesties, waaronder antiterreurbestrijding, veiligheid en waterkwesties, op de agenda
De twee ministers benadrukten dat regionale veiligheid, stabiliteit en welvaart mogelijk zullen zijn door vooruitgang op samenwerkingsgebieden zoals handel, investeringen, transport en infrastructuur.
Het zogeheten Turkije-Irak Development Road Project omvat een 1200 kilometer lange spoor- en wegennet die Turkije zal verbinden met de geplande Grand Al-Faw-haven in de Golf.
De geschatte kosten van het project bedragen 17 miljard dollar. De voltooiing van de eerste fase is gepland in 2028.
De nieuwe wegen en spoorlijnen zullen naar verwachting in drie fasen worden voltooid in 2028, 2033 en 2050. Irak zal zo via Turkije voor de wereld opengesteld worden, is onderstreept.
Tijdens de bijeenkomst bevestigden Fidan en Hussein opnieuw het belang van de politieke eenheid, soevereiniteit en territoriale integriteit van Irak. De twee partijen hebben ook de dreigingen van terreurgroep PKK aangepakt als onderdeel van de veiligheidssamenwerking tussen de twee naties.
De partijen kwamen ook overeen de bilaterale banden op alle terreinen verder te versterken en verklaarden daarbij hun sterke gezamenlijke politieke wil.
Bij het aanpakken van gemeenschappelijke uitdagingen op het gebied van klimaatverandering en waterkwesties kwamen de twee topdiplomaten overeen om het werk van het Gemengd Permanent Comité, opgericht om de klimaatcrisis te bestrijden, voort te zetten.
© Turksemedia.nl – Alle rechten voorbehouden | AA | Gepubliceerd: 20-12-2023