<< Terug naar home | Highlights

Posted by Turkse Media
Oct 18, 2023

Turkije werkt aan wapenstilstand in Gaza, houdt harde toespraak voor moslimlanden

De Turkse diplomatie draait volle toeren voor een onvoorwaardelijk staakt-het-vuren in Gaza zodat het verlies aan burgerslachtoffers als gevolg van onverminderde Israëlische bombardementen en blokkades stopt.

Dat zei de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Hakan Fidan. “Wat zich in Gaza ontvouwt is een grove schending van elke vorm van internationaal recht en alle deugden die ons tot mensen maken”, zei hij in zijn toespraak bij de spoedsessie van de Organisatie voor Islamitische Samenwerking (OIC) in Jeddah.

Fidan veroordeelde het verlies aan burgerlevens en zei dat de aanvallen van Hamas op 7 oktober van “ongekende aard” waren, maar dat Israël “de bezetting al had verdiept en de volatiliteit ter plaatse vergroot”.

Hij zei dat de “provocaties” tegen de heiligheid van de Al-Aqsamoskee, het “kolonistenterrorisme” op de Westelijke Jordaanoever en Jeruzalem, en de “onmenselijke blokkade van Gaza” voortduren, ondanks de waarschuwingen en oproepen van Turkije. “De militaire reactie van Israël heeft eens te meer aangetoond dat het door het ontmenselijken van het Palestijnse volk tot doel heeft hun lijden te normaliseren.”

Er is geen rechtvaardiging voor het onderwerpen van ruim twee miljoen mensen aan “collectieve straffen”, benadrukte de Turkse buitenlandminister. “Niets kan een excuus zijn voor het beroven van de inwoners van Gaza van elektriciteit, brandstof, voedsel en water, en niets kan het beschieten van huizen, moskeeën en ziekenhuizen op volslagen wreedheid rechtvaardigen, zoals we gisteravond hebben gezien.”

Volgens Palestijnse functionarissen in de belegerde enclave zijn dinsdag minstens 471 mensen gedood bij de Israëlische luchtaanval op het Al-Ahli Baptist Hospital. Israël blijft echter de verantwoordelijkheid voor de luchtaanval stellig ontkennen.

Fidan zei dat voorkomen moet worden dat het conflict zich verspreidt. “Dit zou een wake-up call moeten zijn voor iedereen, vooral in het Westen. In het scenario waarin de spanning op geografische wijze escaleert, zal wat er in de regio gebeurt zeker niet in de regio blijven.”

Dringende humanitaire hulp zou Gaza moeten binnenkomen, zei Fidan. “Turkije heeft al meer dan 80 ton humanitaire hulp naar de luchthaven Al Arish [in Egypte] gestuurd en zal dat blijven doen.

Er is behoefte aan nieuwe methoden en verhalen om het conflict te beëindigen, liet Fidan weten. “Vandaag zijn alle partijen het erover eens dat de tweestatenoplossing de enige eerlijke en duurzame oplossing is voor de kwestie Palestina. Dat is echter niet genoeg: we moeten deze verwezenlijken.”

“Israël moet begrijpen dat bredere regionale plannen, zonder in de eerste plaats vrede te hebben met de Palestijnen, niet de gewenste veiligheid hebben opgeleverd en ook niet zullen opleveren.”

Moslimwereld

Moslimlanden moeten met “zelfvertrouwen” handelen en het “hegemonische verhaal” dat hen is opgelegd ter discussie stellen, zei hij. “Er is alleen wijsheid, tact en leiderschap nodig om catastrofale risico’s te voorkomen. We mogen geen enorme oorlogsschepen naar onze regio sturen, die geen ander doel dienen dan toekijken hoe Israël ziekenhuizen bombardeert.”

Fidan verwees naar het voorstel van Turkije om een nieuw garantiemechanisme voor vrede in de regio in werking te stellen. “Moslimlanden uit de regio moeten het voortbestaan en het welzijn van het Palestijnse volk garanderen en optreden als garanties voor een duurzame vrede. Een dergelijk mechanisme heeft het potentieel om een zone van vrede, veiligheid en stabiliteit te creëren, met Palestina als middelpunt.”

Hij vervolgde: “De moslimwereld moet de gedurfde beslissingen nemen en deze meedogenloos op een geleidelijke manier ten uitvoer leggen, totdat een soevereine, onafhankelijke en aaneengesloten staat Palestina, met Oost-Jeruzalem als hoofdstad, tot leven komt.”

Turkije, onder leiding van president Erdoğan, “is er sterk van overtuigd dat het in onze handen ligt om uit deze huidige crisis een historische en duurzame vrede tot stand te brengen”, benadrukte hij.

Fidan drong er bij de OIC-lidstaten op aan om alle “haalbare, effectieve diplomatieke, juridische, dwingende” stappen te ondernemen om “de misdaden van Israël tegen de menselijkheid” te stoppen.

Gaza ervaart een enorme humanitaire crisis en zit zonder elektriciteit, terwijl de water-, voedsel-, brandstof- en medische voorraden opraken.

Het recente conflict begon op 7 oktober toen Hamas Operatie Al-Aqsa Storm lanceerde, een veelzijdige verrassingsaanval die een spervuur van raketlanceringen en infiltraties in Israël over land, over zee en door de lucht omvatte. Hamas verklaarde dat de inval een vergelding was voor de bestorming van de Al-Aqsamoskee en het toenemende geweld door Israëlische kolonisten.

Het Israëlische leger lanceerde vervolgens Operatie Swords of Iron tegen Hamas-doelen in de Gazastrook.

Minstens 3.478 Palestijnen zijn gedood bij Israëlische aanvallen op Gaza, terwijl dat aantal in Israël op ruim 1.400 ligt.

 

© Turksemedia.nl – Alle rechten voorbehouden | AA | Gepubliceerd: 18-10-2023

Oct 18, 2023
Loading posts...